Для того щоб незрячий почував себе в квартирі вільно, треба дотримуватися певного порядку і ніколи не порушувати його. Незрячий має знати у своїй квартирі кожен куточок, де і які предмети знаходяться. Меблі краще розташовувати по периметру кімнати, залишаючи середину та проходи вільними. Меблі однієї ширини мають стояти біля стіни з одного боку, у цьому випадку можна уникнути травмонебезпечних кутів чи виступів. Також небажаними є часті перестановки меблів, тому, що незрячому знадобиться багато часу для запам’ятовування їх нового розташування. Якщо перестановка проводиться, необхідно обговорити її з незрячим, або робити разом, щоб він перебудував схему розміщення предметів у своїй уяві та посилив увагу при переміщенні. Двері в середині вашої квартири повинні бути завжди зачинені, або відчинені повністю, до цього слід привчити і всіх родичів, друзів та знайомих вашої родини. Своїх я навчила, лише після того, як сильно вдарилася лобом в напів відчинені двері та декілька тижнів ходила з яскравими барвистими синяками навколо очей. Це також стосується дверцят у шафах, шухлядок, вікон, інших предметів, які частково або повністю перекривають звичні шляхи руху у домівці. Слідкуйте за тим, щоб у проходах з кімнати до кімнати, коридорі не залишалися під ногами речі, через які незрячий може спіткнутися. Найчастіше це бувають стільці, відра з водою, сумки, пилесмок тощо. Усілякі полички на стінах, квіти, світильники, книжкові шафки необхідно вішати вище зросту незрячого щоб попередити травмування, або розташовувати їх в тих місцях, де прохід неможливий. Різноманітні шнури та подовжувачі не повинні потрапляти під ноги - Це створює велику загрозу, і може призвести не лише до пошкодження приладів, а і до тяжких травм.
Усім членам сім’ї треба дотримуватися заведеного порядку. Кожна річ має зберігатися у відведеному для неї місці, це дозволить незрячому легко та швидко її знайти. Неможна перекладати, переставляти речі та предмети зі звичного для незрячого місця, не повідомивши його про це. Він, не підозрюючи, куди перекладено річ, може довго її шукати і даремно нервувати. Весь перший рік мого заміжнього життя я привчала до цього свого чоловіка і звісно шалено сварилася. Я не розуміла, як можна взяти дощечку з другої шухляди, а потім покласти в третю, або рушник для посуду десь завжди ховати від мене, хоча він лежав просто трішки правіше. Пам’ятайте, що будь-який предмет зрушений зі свого звичного місця, або переставлений на інше, може стати для незрячого несподіваною та небезпечною перешкодою.
Кухня
Найбільші труднощі виникають у незрячого при переміщенні кухнею, оскільки саме на кухні незрячі можуть травмуватися. Найпоширенішими перешкодами на кухні є табурети. Їх слід ставити під стіл, або розташовувати на певні місця вздовж стін. З табуретами ситуація чомусь дуже складна, скільки не кажу і постійно вони під ногами. Кому вдасться виробити алгоритм незабування засовувати табурети під стіл то поділіться досвідом. Посуд на столі і плиті слід ставити так, щоб ручки сковорідок і каструль розташовувалися в бік стін, та незрячий не міг їх випадково зачепити та перекинути. Відкриті дверці шафок та тумбочок дуже небезпечні і травматичні, привчіть себе та інших в родині завжди їх ретельно зачіняти. Якщо у вас на кухні плита з відкритим вогнем, то ганчірки та рушники будуть дуже небезпечними для того, щоб зняти каструлю з вогню. Довгі кути рушника можуть випадково загорітися, краще використовувати товсті спеціальні рукавички чи прихватки. Кухонний посуд та приладдя повинні мати свої місця, щоб легко та зручно було їх взяти. Розташовуйте їх так, щоб їх не треба було витягувати через предмети, які знаходяться ближче до краю столу чи полиці. Іноді ви можете залишити чашку або попільничку у незвичному місці, де попив там і залишив. Незрячий ненароком зачепив та розбив… І ось, він себе цілий день в тому звинувачує. Хоча винен у цьому не він, а той, хто залишив цю річ не на її місці. Крупи та інші сипучі продукти краще зберігати у спеціальних банках з кришками, які зараз можна придбати різних форм та розмірів. Такі банки зручно помічати різними мітками, які відчутні на дотик. Можна зробити мітки шрифтом Брайля на стікерах з клейкою основою, а можна проявити фантазію і промаркувати іншими способами: зав’язати нитку, або мотузку, наклеїти скоч, лейкопластир, ізоленту, або придбати NFC-мітки та зчитувати їх смартфоном, тощо. Головне не забути, що, і яким методом помічено. Усі речі на кухні мають завжди бути на своїх постійних місцях. Не забувайте, якщо річ лежить не на своєму місці, то вам достатньо лише поглядом окинути кімнату щоб знайти її, тоді як незрячому доводиться щоразу повільно і ретельно обмацувати все довкола.
Людина, яка втратила зір, може чудово користуватися сучасною побутовою технікою. Зараз існує техніка з голосовим виводом, або техніка яка запускається з додатку на смартфоні. Купуючи новий побутовий прилад, обов’язково поясніть і покажіть, з яких деталей він складається, як працює і яких треба дотримуватись правил техніки безпеки, а також головне щоб кнопки були випуклі а не сенсорні. Сенсор на смартфоні і планшеті – «так» - сенсор на побутових приладах «ні».
Для зручності намагайтеся використовувати такі предмети, які полегшують незрячому самостійне використання, наприклад: електричний чайник, або чайник зі свистком, він дозволяє легко на слух визначити момент закіпання води; електрозапальничка є безпечнішою від сірників при користуванні газовою плитою; система «газконтроль» дозволить убезпечити незрячу людину від витоку газу при раптовому зникненні полум’я; "сторож для молока" (невелике металеве або керамічне коло, яке кладеться на дно каструлі, і при закіпанні рідини починає «диринчати» і при цьому молоко "не тікає"); жолобковий ніж для очищування картоплі та овочів. Існують і спеціальні прилади для незрячих: індикатор виміру рівня рідини, ніж-дозатор для нарізування рівними скибочками, дозатори для насипання,та багато чого іншого.
В орієнтуванні на столі та в тарілці вам допоможе годинник з годинниковими стрілками. Наприклад ви накрили стіл та запросили незрячу людину до столу. В такому випадку ви маєте уявити, що стіл це великий годинник зі стрілками і відповідно незрячий сидить на шосту годину. Прямо на дванадцяту стоїть картопля, на третю салат, на дев’яту риба, а на п’яту склянка. Запам’ятайте, що усі ці пояснення ви даєте, лише з розташування незрячого. Коли ви запропонували допомогти та щось покласти в тарілку незрячому, то треба про це сказати, що салат я поклала на дванадцяту, а рибу на шосту, канапку на третю. Тарілка для незрячого це маленький годинник по якому дуже зручно орієнтуватися і не треба намагатися до всього торкатися руками в пошуках канапки. Також не потрібно зразу накладати незрячому в тарілку все, що є на столі. Треба поступово пропонувати та класти в тарілку блюда, не змішуючи їх в хаотичний витвір. Такі слова, як праворуч, ліворуч, вперед, назад, допоможуть незрячому краще зорієнтуватися будь-де, а такі слова як там, тут, ось, туди, краще зовсім викинути зі свого лексикону.
Дана стаття є частиною Довідника практичних рекомендацій, який був створений в рамках проекту «Інклюзивне суспільство в Україні» Центром Ярміз за підтримки Представництва ЄС в Україні та Міжнародного Фонду Відродження.
Авторка – Олеся ПЕРЕПЕЧЕНКО, експерт, тифлопедагог.