Цей блок нашого довідника стане для вас маленьким путівником до самореалізації в подальшому житті. Звичайно, травма у дорослому житті, яка призвела до втрати деяких функцій організму, здається кінцем всього, що було раніше. Звісно, ця ситуація розділила ваше життя на до і після. Але не треба робити швидких висновків! Можливо, знайомство з нами та наші поради допоможуть вам. Можна сидіти, та нарікати на долю з її несправедливістю, а можна просто познайомитися з нами- тими, хто писав цей розділ, живе з втратою зору, слуху, та користується кріслом колісним багато років. І скажу по секрету - їздить не тільки Україною. Нарікання - це шлях в нікуди! А навіщо нам рухатись в нікуди? Краще, якщо вже рухатись, то тільки  в напрямку розвитку та благополуччя. 

І перша наша ціль - стати самостійним!

Так! Я розумію, що ви вже це все вміли робити, але зараз нам з вами просто треба адаптуватися до умов, які вже є і навчитися бути самостійним в новому статусі свого організму.

Про те, що після деяких травм та втрати функцій організму, ви маєте право оформити групу інвалідності та отримувати пенсію, або соціальну допомогу, про це вам напишуть юристи. Я просто зазначу, що на цукерки з шампанським у вас вже кошти будуть.

А тепер перейдемо до конкретних кроків.

 

Травми хребта та ампутації кінцівок

В першу чергу, хочеться зазначити, що маючі такі травми, треба не допустити атрофії м’язів. За погодження лікарів, фізичних терапевтів, реабілітологів обов’язково робити масаж та за можливості - легкі фізичні навантаження у вигляді мінімальної рухової активності.

При втраті верхньої кінцівки вам треба докласти максимальних зусиль робити все однією рукою, але не забувати, що кукса іншої руки може стати вам гарним помічником. Наприклад, ви захотіли попити води, а вона в пляшці з закрученою кришкою. Тут я вам запропоную дві поради: візьміть пляшку та затисніть її під пахвою іншої руки. Трішки відкрутіть кришку здоровою рукою та поставте пляшку на стіл, а потім вже відкривайте повністю. Другий спосіб може бути таким: притисніть пляшку сильною рукою до грудей, а зубами спробуйте відкрутити кришку і, звичайно, вам це вдасться. Також є дуже багато різноманітних приладів, які можуть полегшити вам побутові справи. Одягатись, готувати, нарізати і багато чого іншого про що ви можете прочитати в нашому розділі «технічні засоби реабілітації», знайти в інтернеті, або дізнатися у ерготерапевта в центрі реабілітації.

Трішки складніший процес відновлення та реабілітації при втраті нижньої кінцівки. Дивимось пункт перший в попередньому абзаці – масаж та легкі фізичні вправи ніхто не відміняв, але просто треба підібрати індивідуальний комплекс вправ, враховуючи особливості вашої травми. В такому випадку нам потрібно відновити м’язову масу та знову навчитися ходити. Адже попереду у вас багато цікавих мандрівок, романтичних рандеву і трудова діяльність – і в цій ситуації «Я зовсім не жартую»! Важливо підібрати зручні милиці, або ходунки, комплекс фізичних вправ та постійно їх виконувати, не соромитись і ставити запитання вашому реабілітологу чи фізіотерапевту. Заборонити собі впадати в хандру та просто відлежуватися на ліжку. В даному випадку рух – це ваше подальше цікаве життя! Коли вам тяжко довго стояти, можна використовувати стільчик, наприклад, у ванній кімнаті пластмасовий стілець чи табурет стане вашим помічником.

У випадках відсутності двох нижніх кінцівок, або пошкоджень хребта чи інших травм, які обмежують переміщення людини, в нагоді стане крісло колісне.

Під час переміщення на кріслі колісному обов’язково потрібно дотримуватись техніки безпеки. Крісло колісне має бути підібране індивідуально під вас, враховуючи ваші потреби в пересуванні, важкість порушень, та індивідуальні параметри (зріст, вага тощо). З кріслом колісним вам треба познайомитися, розібратися, як працює, які функції виконує і як буде допомагати саме вам. В присутності реабілітолога треба навчитися правильно пересідати з ліжка в крісло колісне і назад. Можливо, вам для цього знадобляться додаткові пристрої, не вагаючись, запитуйте про них у реабілітолога. Знання про них та використання таких пристроїв точно полегшать  ваше життя. Перед виїздом на вулицю, завжди перевіряйте свій засіб переміщення на справність та тримайте при собі заряджений мобільний телефон. Також перед виїздом на вулицю і самостійним переміщенням, вам обов’язково треба навчитись різним навичкам: правильному падінню, вставанню, подоланню перешкод.

І не дивуйтесь, щоб навчитись управлятися з кріслом колісним вам потрібно навчитися правильно падати та вставати.

Розберемо декілька варіантів падіння. Обов’язково перші тренування мають проходити під керівництвом реабілітолога чи фізичного терапевта. Навчання безпечному падінню має проходити на м’яких поверхнях. Спочатку ваш реабілітолог чи фізичний терапевт має призвичаїти вас до падіння назад. Ваша задача - навчитись групуватись під час падіння. В подальшому відпрацьовуються навички падіння вперед та у бік, самостійне вставання, вставання із допомогою сторонніх осіб та різних положень.

Падіння назад. Під час такого варіанту треба навчитись швидко реагувати та групуватись, голову треба максимально швидко притиснути до грудей, а руками триматись за свої ноги. Якщо цього вчасно не зробити, то, падаючи назад, ви вдаритесь головою об поверхню, а коліна відкинуться і вдарять ваз в обличчя.

Падіння вперед. В цьому випадку, ні в якому разі не виставляйте руки перед собою, адже це може спровокувати перелом чи вивих суглобів верхньої кінцівки. Вам необхідно притиснути голову до грудей і прикрити її руками.

Падіння убік. Тут також не рекомендується виставляти руку, для того, щоб не травмувати її. Під час падіння необхідно нахилитись у протилежну сторону, щоб не вдаритись головою об поверхню. Руками намагайтесь максимально швидко вхопитись за боковину чи підніжку з боку протилежного від падіння, щоб спочатку удар прийшов на ваше крісло колісне. Але якщо не встигаєте зреагувати, то спробуйте руку, на яку падаєте, тримати зігнутою, щоб вона трішки замортизувала падіння, але уникайте попадання її під крісло колісне.

Після падінь, треба відпрацювати різні техніки підйому. Підйом обличчям до крісла колісного та спиною до нього і різні техніки підйому зі сторонньою допомогою.

Перед підніманням на крісло колісне, огляньте себе та переконайтесь, що ви не отримали якесь травмування. Потім огляньте ваше крісло на пошкодження та чи все знаходиться на своєму місці. Якщо все добре, то обирайте зручну для вас техніку підйому, враховуючи місцевість падіння, зафіксуйте крісло, щоб воно не рухалось та виконуйте підйом. Особливо важливо навчитись підніматись на крісло колісне за рахунок сторонньої допомоги і правильно розповісти, як це зробити людині, яка має бажання вам допомогти.

Зовсім трішки зусиль - і ви ас! Наступним кроком вже стане уміння управляти не лише кріслом колісним, а і автомобілем.

Головне мати мету, мрію, бажання, силу духу та витривалість, а поради залиште для мене, бо я дуже люблю це робити.

 

Дана стаття є частиною Довідника практичних рекомендацій, який був створений в рамках проекту «Інклюзивне суспільство в Україні» Центром Ярміз за підтримки Представництва ЄС в Україні та Міжнародного Фонду Відродження.

Авторка – Олеся ПЕРЕПЕЧЕНКО, експерт, тифлопедагог.