У вересні 2019 року на базі Західного реабілітаційно-спортивного центру НКСІУ відбувся «Організаційно-методичний захід з фізкультурно-спортивної реабілітації для незрячих ветеранів з інвалідністю».
Термін проведення збору 12 днів. В зборі взяли участь 22 особи. Учасниками збору стали 5 осіб з учасників бойових дій, які отримали тяжкі поранення в АТО та ООС і повністю втратили зір (особи з інвалідністю I групи).4 особи – це члени сімей учасників і 13 осіб тренерів з яких 7 осіб з інвалідністю.



Реабілітаційна програма була складена з різних форм, методів і навчальних заходів. Тренерами було розроблено програму, яка враховує системний підхід до процесу реабілітації, який включав форми індивідуальної, групової та комплексної роботи. Програма складалась з наступних дисциплін: заняття з психологом; орієнтування у просторі; соціально-побутове орієнтування; інформаційно-комп’ютерні технології; юридичні тренінги; соціальний супровід особи з інвалідністю; соціально-психологічні тренінги; заняття в тренажерному залі; заняття з скандинавської ходи; фітбол. Також, під час проведення реабілітації учасники пройшли курс лікувального масажу.
Протягом доби учасник отримував 4 години індивідуальних занять, 1 годину групової роботи і 3 години занять в об’єднаних групах.
Програма була змішана, де активні дисципліни змінювалися більш спокійними. Якісне змістовне наповнення програми, де теорія поєднувалась з практикою, а фізичні навантаження з інтелектуальними, призвела до позитивного результату.
Результати реалізації першого пілотного проекту «Реабілітація військових, що втратили зір в АТО і ООС та членів їх сімей»
, можна розділити на три групи: практичні, правові та методичні.
До практичних результатів входять набуття навичок орієнтування в малому та великому просторі, в тому числі - за допомогою тактильної тростини та GPS-навігатора, вміння самообслуговування з використанням столових приборів та кухонного обладнання, ознайомлення з побутовими тифлоприладами, поліпшення фізичних кондицій та подолання наслідків малорухомого способу життя, стимулювання соціальної активності шляхом отримання освіти, підвищення кваліфікації або професійного навчання.
До правових результатів відносяться одержання відповідей від фахівців-юристів, які входили до команди тренерів, на актуальні питання соціального захисту, наявних прав та свобод, способів їх реалізації та ефективного відстоювання. Також за результатами тематичних групових занять та індивідуальних співбесід були сформульовані пропозиції щодо змін у чинному законодавстві, які б значно підвищили конкурентоспроможність учасників збору на ринку праці, поліпшили доступність навколишнього середовища та зменшили соціально-економічне навантаження на осіб з інвалідністю. Ці пропозиції були передані до Кабінету міністрів України а також уповноваженому з прав осіб з інвалідності при Президентові України.
Методичні результати реалізації програми збору полягають у напрацюванні пропозицій щодо подальшого вдосконалення подібних заходів, виявленні окремих помилок та прогалин при проведенні збору та зазначенні шляхів їх виправлення або усунення. Також ці методичні висновки окреслюють питання кадрового та матеріального забезпечення зборів, аспекти поліпшення умов бази та часу проведення зборів, введення додаткових або модернізації наявних дисциплін для учасників зборів.



Таким чином, перші збори виявили високу результативність їх проведення у низці напрямків, характеризувалися високою інтенсивністю фізичних навантажень, набуття практичних вмінь та навичок і теоретичних знань, дали надійне підґрунтя для подальшого вдосконалення програми проведення таких зборів, виявили методичні закономірності та сприяли розробці рекомендацій для організаторів і реалізаторів подібних заходів, також були напрацьовані пропозиції до чинного законодавства з урахуванням особливостей референтної групи.
Даний проект було реалізовано за фінансової підтримки Національного комітету спорту інвалідів України.
2 етап проекту.
Другим етапом реалізації проекту стало проведення реабілітаційних заходів для двох сімей референтної групи на Базі КРУ «Київський центр незрячих».
Даний етап реабілітації було розраховано на 7 днів по 8 годин в день. Процес реабілітації включав практичні заняття з орієнтування та мобільності в великому місті з використанням тростини та gps-навігації – 2 години; Побутове орієнтування приготування їжі з використанням сучасних кухонних приладів духової шафи, мультиварки, газової плити. 2 години в день було направлено на удосконалення роботи на комп’ютері з використанням програм екранного доступу та 2 години на заняття фізичними вправами.
Участь у даних заходах стала черговою сходинкою у адаптації військових з втратою зору до самостійного життя.
Проект було реалізовано за фінансової підтримки Благодійної організації «Карітас Україна».
3 етап проекту.
Наступною складовою проекту стало проведення З 24 травня по 6 червня 2021 року на базі Західного реабілітаційно-спортивного центру НКСІУ «Фізкультурно-спортивного збору для військових, що втратили зір в АТО і ООС та членів їх сімей».
Даний збір було розраховано на 14 днів. В зборі взяли участь 26 осіб з них 8 осіб з учасників бойових дій, які отримали тяжкі поранення в АТО та ООС і повністю втратили зір, 6 осіб – це супроводжуючі з числа членів сімей ветеранів і 12 тренерів з яких 11 осіб з інвалідністю.
Командою фахівців ГС «Сучасний погляд» було доповнено та удосконалено попередню програму і впроваджено для реалізації.
Якісне і змістовне її наповнення, де теорія поєднується з практикою, а фізичні навантаження з інтелектуальними, призвели до позитивних результатів.
Проект було реалізовано за фінансової підтримки «Українського центру з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт».