Практично усі вже знають про можливість отримати компенсацію в сумі 3252 гривні у випадку придбання смартфона за наявності інвалідності по зору. Попередні матеріали отримали схвальну оцінку читачів, тому, оскільки пройшов певний час, модельні ряди виробників оновилися, необхідно, на наш погляд, повторити цей досвід. В цій частині не буде огляду конкретних моделей, а лише загальні рекомендації та висновки щодо виробників, технічних характеристик та цінової політики.

Отже, перш за все, кілька слів про виробників: на українському ринку представлені такі популярні торгівельні марки: Samsung, Xiaomi, Redmi, Poco, Realme, Oppo, Vivo, Huawei, Honor, Motorola, Nokia, LG, Sony. Можливо, когось й забули, та найбільш розповсюджені зазначено. Тепер коротко охарактеризуємо кожного з гравців ринку мобільних телефонів.

Samsung: корейський гігант представлено практично у всіх цінових сегментах, його продукція характеризується стабільно непоганою якістю але дещо завищеною ціною. Також слід враховувати й те, що у смартфонах виробника застосовуються процесори власного виробництва під назвою Exynos, які до презентації у січні 2021 року нового покоління з індексом 2100 поступалися конкурентам з Qualcom та й MediaTek з їх новою лінійкою Demensity. Проблема ще й в тому, що нові чіпи від Samsung далеко не факт, що потраплять у бюджетні та середньобюджетні апарати, які користуються найбільшим попитом серед споживачів. Однак є й позитивний аспект: якщо бажаєте придбати флагман від корейців, дочекайтеся виходу його наступника, тоді попередня флагманська модель значно подешевшає, іноді на 40-50 відсотків. І це далеко не тому, що виробник такий щедрий – просто на початку продажів встановлюється завищена ціна, розрахована на поціновувачів бренду. Однак, слід зазначити, що іноді Samsung випускає моделі на процесорах Qualcom, що робить ці пристрої більш цікавими, хоча й не відміняє того, що ціна залишається завищеною.

Xiaomi: кампанія, яка визнана такою, що найбільш динамічно розвивається. Китайський виробник закріпив за собою найкращого співвідношення ціни та якості продукції на ринку. Однак, з певного часу, від материнської кампанії відокремилися суббренди Redmi, Poco та Black Shark. Останній ми взагалі розглядати не будемо, оскільки це є суто специфічне рішення для мобільних геймерів. Сама ж кампанія Xiaomi сконцентрувалася на випуску флагманських та субфлагманських пристроїв, хоча деякі з них за ціною є достатньо прийнятними у порівнянні з конкурентами. Так, наприклад, першим апаратом на найновішому флагманському процесорі Qualcom SnapDragon 888 став смартфон Xiaomi Mi 11, цей же виробник вперше в індустрії запропонував мобільну камеру з 108 мегапіксельним основним модулем.

Redmi: як вже було зазначено, суббренд корпорації Xiaomi, який представлено у бюджетному та ередньобюджетному сегментах. Цим смартфонам часто перепадають технічні рішення від , так би мовити, «старшого брату», тому телефони мають непогану технічну складову за адекватні гроші. Власне за це вони й є одними з найпопулярніших на українському ринку, і не тільки серед користувачів з глибокими порушеннями зору. Часто в транспорті при відтворенні стандартної мелодії виклику ледь не половина салону починає хапатися за кишені, перевіряючи, чи то не їх електронний помічник вібрує?

Poco: ще одна дочірня торгівельна марка Xiaomi. Її модельний ряд не є дуже великим, втім, наслідуючи принцип хорошого співвідношення ціни та якості, телефони Poco активно завойовують ринок. Інколи це навіть шкодить іншим представникам кластеру брендів від Xiaomi.

Realme, Oppo, Vivo: ці бренди належать величезному холдингу BBK, який років 20 тому домінував на ринку DVD-програвачів. До цього ж холдингу належить й бренд OnePlus, смартфони якого користуються популярністю серед незрячих користувачів через дуже зручну оболонку Oxygene OS, однак, офіційно в Україні цей бренд не представлено, на відміну від його побратимів.Тобто, смартфони OnePlus в Україні придбати можна, та от сподіватися на наявність фіскального чеку, а також гарантійного та післягарантійного обслуговування, не доводиться. На відміну від вищеназваної трійці. Всі ці апарати активно реалізуються у наших роздрібних мережах, та от тільки оболонкою в них слугує Color OS, яка не настільки популярною та зручною, як, наприклад, OneUI чи MiUI від Samsung  та Xiaomi, Redmi й Poco відповідно. Хоча у профільних пабліках для незрячих користувачів мобільних пристроїв висловлюються думки про те, що все ж Color OS не є безнадійною і прогресує в контексті невізуальної доступності. Щодо позиціювання самих торгівельних марок, то Realme це прямий конкурент Redmi від Xiaomi, а Oppo та Vivo мають певні самобутні риси. Крім того, відзначається дуже висока якість збирання смартфонів Oppo, на яку майже нема нарікань. Ну і на останок слід зазначити, що об’єднавши усі бренди від BBK на мобільному ринку, ми отримаємо найбільшого за обсягами продажів виробника.

Huawei та Honor: величезний холдінг Huawei є одним з найпотужніших у світі. Часто саме ця кампанія була піонером у впровадженні новітніх розробок на мобільному ринку. Та от торгівельна війна між США та Китаєм дуже боляче вдарила по цій кампанії: справа в тому, що Huawei має неабияку підтримку влади Китаю, що призвело до звинувачень холдінга у шпигунстві. Кілька років тому було припинено сертифікацію мобільних процесорів Kirin, які виробляє вендор TSMC та які використовуються у смартфонах Huawei та його суббренду Honor. Це унеможливило встановлення сервісів від Google на нові чіпи та у смартфони Huawei. Іншими словами, зараз у продажу моделі кампанії з процесорами кількарічної давнини, які ще встигли сертифікувати до введення санкцій. А нові смартфони просто не мають сервісів від Google. Частково цю проблему виробник намагається вирішити за допомогою відкриття свого власного магазину мобільних додатків та все ж це напівміри. А купляти смартфони з застарілими процесорами споживачі не бажають, адже технології на ринку розвиваються дуже стрімко і відставання у кілька років перетворюється на прірву. Однак, Huawei не здається і намагається позбутися санкційного тягаря, одним з таких кроків став продаж свого суббренду Honor. Фактично, це схоже на фіктивну угоду, але формально Honor більше не знаходиться під тиском і може, нарешті, випускати сучасні пристрої з доступом до сервісів Google.

Motorola, Nokia, LG, Sony: не можна сказати, що ці кампанії випускають погані девайси – ні, в жодному випадку. Більше того, в смартфонах Nokia, наприклад, застосовується майже чистий Android, що робить його дуже прийнятним для невізуальної доступності. Основна проблема полягає у невідповідності ціни наявним технічним характеристикам. Простіше кажучи, ці смартфони вартують дорожче, ніж їх конкуренти з аналогічними характеристиками. Хоча для поціновувачів old school-стилю можна й переплатити.

Тепер кілька слів про технічні характеристики та їх тенденції на початок 2021 року. Хоча ні, давайте спочатку про країну виробництва пристроїв. Якщо ви зневажливо ставитися до всього, що виробляється в Китаї, у нас для вас погана новина: зараз практично всі кампанії розмістили своє виробництво у Піднебесній. Це пояснюється помірною ціною на кваліфіковану робочу силу, величезним майже двохмільярдним ринком збуту, близькістю до виробництва електронних компонентів. Що вже казати, якщо символ американської мобільної індустрії IPhone збирають в Китаї!

А тепер про характеристики.

Сучасним стандартом мобільного процесору виступає чіп на 8 обчислювальних ядер. При цьому слід брати до уваги, що усі виробники процесорів випускають такі чіпи для різних сегментів ринку: є бюджетні, середньобюджетні та флагманські процесори. Додатково ще виділяють субфлагманську нішу. Тобто майте на увазі, процесори на вісім ядер бувають дуже різними.

Оперативна пам’ять: якщо у попередньому огляді ми зазначали, що 4 гігабайти оперативної пам’яті – це норма, то сьогодні ця цифра виступає нижнею межею при виборі смартфона. Операційна система та додатки стають вибагливішими, тому намагайтеся враховувати цю обставину. Середнім прийнятним об’ємом оперативної пам’яті зараз слугує 6 гігабайтів. Про що можна казати, якщо деякі флагманські пристрої отримали по 12 а то й 16 гігабайтів! Ще слід звертати увагу на тип пам’яті – актуальним форматом зараз виступає UFS 2.2 або ще більш потужні UFS 3.0 та 3.1.

Постійна або внутрішня пам’ять: тут слід відштовхуватися від значення у 64 гігабайти, це є мінімально необхідний розмір. Звісно, якщо ви не спілкуєтесь у соціальних мережах, не слухаєте музику та аудіокниги, не дивитесь серіали та фільми, не робите фотографій та відеозаписів можна обійтися й меншим об’ємом. Але тоді виникає доречне питання, а вам точно потрібен смартфон? Оптимальним об’ємом внутрішньої пам’яті зараз є 128 гігабайтів, і, якщо ви вважаєте, що це забагато, то зазначимо, що відеосюжет у форматі 4K 60 fps тривалістю у 10 хвилин потребує 5 гігабайтів вільного місця. Якщо ж у вас є можливість обрати варіант з ще більшим об’ємом внутрішнього накопичувача, то беріть, адже й озирнутися не встигнете, як доведеться чистити смартфон від зайвого мотлоху. Тим більше, що у багатьох випадках можливість розширення пам’яті є компромісом між наявністю другої SIM-картки. Звісно, є ще хмарні сховища, але це вже інша історія…

Екран: щодо розміру та роздільної здатності можна зазначити таке: зараз практично відсутні смартфони з маленькою діагоналлю, середній розмір екрану сьогодні – це 6 з половиною дюймів. Роздільна здатність, як правило, залежить від ціни пристрою: у більшості випадків її значення становить приблизно 2300 на 1080 пікселів на дюйм і така роздільна здатність має назву Full HD Plus (Примітка: іноді у специфікацї знак «плюс» зазначено відповідним математичним символом і скрінрідери його можуть не читати). У бюджетних моделях роздльна здатність може бути нижчою, а саме HD Plus. Для невізуальної доступності це не має особливого значення, більшетого, менша роздільна здатність екрану потребує меншої кількості енергії, що призводить до збереження заряду батареї, але для тих, у кого наявний залишок зору, все ж рекомендується екран з високою роздільною здатністю. Також важливим трендом 2020 року і прийдешнього 2021 року стали екрани з частотою оновлення 90, 120 та 144 Герц. Знову ж, для невізуальної доступності це не має великого значення, а от при погляді на екран у смартфонах з подібними характеристиками картинка виглядає більш якісно та змінюється плавно.

Акумуляторна батарея: тут рекомендація одна-єдина – чим потужнішою є акумулятор, тим довше працюватиме смартфон. Мінімальним допустимим значенням на сьогодні є 4000 міліампер на годину, а бажано щоб було 5000 та більше.

Камери: стандартним комплектом середньобюджетного сучасного смартфону виступає набір з чотирьох модулів – основний, ультра широкоформатний, макро-модуль та датчик глибини кадру. У бюджетних моделях може бути 2 або 3 модулі основної камери. Щодо цифрових покажчиків: чим більше числове значення кількості мегапікселів кожного модуля камери, тим кращими, теоретично, є його можливості. Однак, як завжди, є виключення. Іноді основний модуль камери на 48 мегапікселів робить більш якісні знімки ніж модуль на 64 мегапікселі, і все через більш якісну оптимізацію програмного забезпечення, яке відповідає за фотоможливості смартфона. Тут вже треба переглядати відеоогляди, в яких блогери порівнюють можливості тих чи інших моделей.

Аналогічна ситуація і з відеозйомкою: більш виграшним варіантом виглядає апарат, який вміє знімати у 4K або й у 8K, ніж ті, які це роблять у Full HD, чим більше кадрів за секунду може записати смартфон, тим краще.

Матеріали корпусу, роз’єми, додаткові можливості: Звісно, що корпус виконаний з скла та металу виглядає більш преміально, є міцнішим, ніж пластиковий. Втім, більшість користувачів користуються пристроєм у чохлі, тому з чого саме зроблено корпус не настільки критично. Сучасний стандарт роз’єму для заряджання девайсу та приєднання до інших пристроїв називається USB Type-C, він швидший та зручніший ніж застарілий Micro USB. Інколи виробники не роблять стандартного роз’єму для приєднання провідних навушників чи гарнітури, сподіваючись на їх приєднання за допомогою бездротового протоколу BlueTooth, зважайте на це, якщо хочете слухати музику через улюблені навушники. Збільшення батареї акумулятора викликало проблему його досить тривалого заряджання, через це виробники пропонують потужніші пристрої для заряджання, які скорочують цей час. Зрозуміло, що чим потужніший пристрій та/або чим білшу потужність може сприймати смартфон, тим швидше він підживиться на 100 відсотків.

 

Далі буде…