Завершився другий квартал 2024 року і мобільна міждисциплінарна команда ГС «Сучасний погляд» пропонує коротенький звіт по супроводу та підтримці ветеранів із втратою зору і членів їх сімей за місцем проживання.
У квітні місяці 2 дні активної роботи ми провели у родині Жильченко на Дніпропетровщині. Надаючи емоційно-психологічну підтримку членам родини ветерана. Із самим ветераном проводили відпрацювання та закріплення сформованих навичок орієнтування у просторі, соціально-побутового орієнтування, фізичної терапії.

Вівчаренко перехід через дорогу

З 16 по 17 квітня наша мобільна міждисциплінарна команда виїхала до міста Вінниці, де працювала із ветераном Павлом. Іноді, в житті кожної людини трапляються ситуації, які дуже складно вирішити самостійно, а ще особливо їх вирішення ускладнюються, коли твоя рідна домівка в окупації, а ти мешкаєш в тому місті, яке ніколи не бачив. В цьому випадку завжди допоможуть фахівці команди ГС «Сучасний погляд». Після нашого приїзду до Павла складність його навколишніх ситуацій трішки знизилась.
Відпрацювання навиків орієнтування у місті, здійснення покупок в магазині, психологічна підтримка та забезпечення новими книгами для вивчення шрифту Брайля. Також якраз на ці 2 дні у Вінниці проводився тренінг по навчанню працівників поліції комунікації та взаємодії із людьми з втратою зору за участі нашої команди, в яких дуже активно взяв участь і наш ветеран Павло.
Наступний виїзд ММК здійснила до ветерана із втратою зору Руслана, який мешкає в Одеській області.За запитом самого ветерана та його дружини вивчили маршрут до магазину і відпрацювали ще декілька інших корисних для нього маршрутів. Важливою стала і психологічна підтримка, а головне, що це було дружнє спілкування, яке дозволяє планувати та формувати подальші цілі у житті кожного з тих, із ким працює команда фахівців ГС «Сучасний погляд» в реабілітаційних таборах, надаючи підтримку та супровід за постійним місцем проживання.

Косюк обходить дитячі авто на площі

В травні місяці нас зустріла гостинна Волинь, де мешкають одразу 2 ветерани, до яких і поїхали представники ММК. Знайомство з родиною Миколи дало розуміння про особливості роботи із ветераном. В черговий раз члени команди отримали підтвердження того, що працювати потрібно з усіма членами сім’ї. Розуміння того, на що здатна людина навіть після втрати одного з основних каналів контакту зі світом, дає натхнення не лише людині з втратою зору, а й тим, хто поруч. Микола частково бачить, але прогнози лікарів невтішні. І те, що він свідомо сприймає цей виклик долі, готується до нього, характеризує його як цілеспрямовану людину. Те ж можна сказати і про його дружину та трьох дітей, які виступають надійним тилом для чоловіка та батька. Наразі Микола проходить навчання на володіння комп’ютером для осіб з втратою зору. У самому Луцьку команда зустрілася з Олександром та його дружиною. Сім’я ветерана приїхала з рідного села з ціллю покращення орієнтування саме у великому місті. Попередній візит відбувався якраз у селі. Це новий етап навчання, що передбачає не лише знайомство з основними моментами при пересуванні вулицями обласного центру, а й психологічну готовність почуватися більш впевнено навіть на незнайомій місцевості в оточенні великої кількості людей та міській інфраструктурі.

Вася та Паша ветеран Вінниця

Червень став не менше насиченим своїми відрядженнями. Два ветерани, які мешкають у Івано-Франківській області, потребували нашої допомоги. Спочатку наші фахівці завітали до Івана, що змінив місто проживання із Харкова на Калуш. А змінивши місце проживання, дуже потребував вивчення території міста та освоєння нових маршрутів орієнтування у просторі. Розвиваючи сформовані навички і засвоюючи усе на практиці було відпрацьовано більше 6-ти годин за день. Ми залишилися задоволені цілеспрямованістю та шаленим бажанням Івана стати самостійним. Наступного дня на запит іншого ветерана Віктора відпрацювали вміння орієнтуватися по місту, використовувати громадський транспорт і міську інфраструктуру. Приємно було побачити, що цих два ветерана стали друзями після сумісної участі у проекті реабілітації, організованого ГС «Сучасний погляд». Як виявилося, вони разом зі своїми сімʼями організовують сумісні виїзди на природу, рибалку, продовжують спілкування. Це один з психологічних факторів адаптації ветеранів, які втратили зір внаслідок поранення. Взаємопідтримка, проводження часу разом, також спілкування між родинами - це потужний важіль для подальшої реабілітації та абілітації ветеранів після таких серйозних поранень. Наш проект спрямований на створення та підтримку таких звʼязків. Це своєрідні референтні групи, в яких присутня атмосфера розуміння, підтримки, прикладу та прийняття.
Наразі дуже важливо впроваджувати механізм постійного супроводу ветеранів, що втратили зір на війні та членів їх родин у онлайн та офлайн форматахдля адаптації до нових умов життя.
Реалізувати дані заходи та надати індивідуальну допомогу за запитом мобільна міждисциплінарна команда ГС «Сучасний погляд» змогла завдяки підтримці наших партнерів, а саме: Міжнародному благодійному фонду «Альянс громадського здоров’я» та Міжнародному благодійному фонду Олександра Терещенко.